Zhodnocení karantény

  • 9. února 2021

SARS-Cov-2 je oficiální název pro nechvalně proslulá nemoc, jež zaplavuje média, ale i naše životy. Mezi veřejností (tedy i mezi zastupiteli) se užívá pojem COVID.

Co to pro nás vyplývá? Díky skvěle informovaným médiím víme, že nesmíme vycházet z domu, maximálně s ochranným overalem, rouškou a rukavicemi. Nesmíme se se stýkat s lidmi na bližší vzdálenost než na 2m. Měli bychom se vyvarovat kontaktu s jakoukoliv osobou dokonce i v domácnosti. To vše na mě působí dojmem dezinformovanosti, kde vlastně objektivní realita postrádá konceptualizace.

Bojíme se vycházet z domova, bojíme se ho v obchodě, autobuse, přáteli? Tento pojem je mi za poslední rok vlastně cizí.

Nicméně je tu, je viditelný pod mikroskopem jako vir, který se váže na buňky, ale v reálném životě slýcháme o mnoha mrtvých, přeplněných nemocnicích ( přestože polní nemocnice byla naprosto nevyužita) apod. Má nejhorší zkušenost je, když jsem se byl testovat. Opatření a charisma celého procesu testování mi dala jakousi představu, že jsem nakažený už jen tím, že jsem přišel. (výsledek – 2x neg.)

Netřeba rozebírat jaké zájmy stojí za tímto neviditelným, ale stále propíraným tématem. Je mnoho konspirací, které nelze vyvrátit ani potvrdit, tudíž zaujímám agnostický postoj. Erwin Schrödinger (slavný fyzik) vyslovil kdysi velice zajímavou hypotézu. COV-2 buď je, nebo není. Nikdo zatím neví, zda se ampulka s jedem skutečně otevřela.

Jisté je však to, že COV-2 napadá lidi s poškozeným autoimunitním systémem zřetelněji než lidi zdravé. Proto by jsme měli v každém ohledu brát zřetel na ostatní a velí k tomu  i morální povinnost zachovávat předběžná ochranná opatření.

Nicméně v organizaci SOPRE CR jsme tu v nepřetržitém provozu. Nakazí-li se člověk jeden, není možné zaručit, že se nenakazí druhý. V tomto případě přispěchala na pomoc Hygienická stanice, která nařídila restriktivní opatření karantény. Samozřejmě se vším zřetelem jsme to brali v potaz. Klienti podepsali  prohlášení, že když opustí ubytovací centrum, nesmějí se vrátit v době karantény. Proběhly pravidelné měření teploty a samozřejmě nás neminuly testy.

Klienti, kteří k nám přicházejí, nebývají v dobré fyzické kondici, a tak to nebylo ani u jednoho, kterého si odvezla záchranka. Byl pozitivní a tudíž jsme všichni spadly pod nemilosrdný ortel byrokratického testování (2x po sobě). Což nakonec nedopadlo nejhůře.

Samozřejmě není jednoduché udržet nepřetržitý provoz, když by personál byl potencionálně nakažen. Nestalo se tak!

Dva klienti byli nakaženi, byli separováni od ostatních a měli donáškovou službu, vlastní umývárny a všechna hygienická minima. Stejně jako všichni ostatní musíme nosit ve veřejných prostorách roušky a musíme dodržovat dezinfekční procedury.

 

Tento článek nemá být pozitivní, ani negativní, snaží se vystihnout objektivní stanoviska současného stavu. Nic se prakticky nestalo, krize byla zažehnána a za pomoci personálu, kterému patří velké díky a za pomoci pana Ředitele, který držel situaci pod kontrolou s neustálým kontaktem s Hygienickou stanicí a přitom stíhal obstarávat personál patří velké díky i uznání!

Závěrem bych vnesl trochu pozitiva. Tíživé situace patří k lidské historii i současnosti, a je vždy na tzv. tvůrčích elitách, jak se s nimi vypořádají.

Více se dočtete na FB stránkách od kolegyně

Dagmar Brandsteinová

 

Jan König

Sdílejte s ostatními